Kuchyňa patrí medzi najčastejšie využívané miestnosti v každom príbytku. Osvetlenie v kuchyni nevytvára len atmosféru, ale dodáva jej predovšetkým funkčnosť a štýl. Je to aj skvelý spôsob, ako docieliť krajší vzhľad kuchyne, ktorý si vychutnáte najmä počas prípravy večere. Napriek tomu sa osvetleniu kuchyne spravidla nevenuje dostatočná pozornosť, čo je veľká chyba.
Základom je správne nasvietiť jednotlivé zóny kuchyne, v ktorých sa pohybujete a vykonávate rôzne činnosti. Na počet a rozmiestnenie lámp či svietidiel má vplyv veľkosť a počet okien. Ak máte kuchyňu bez okna, je dôležité osvetliť ju ako celok a dbať aj na špecifiká jej jednotlivých častí. Nemôžete počítať s kombináciou prirodzeného a umelého osvetlenia. Veľké okno je naopak prínosom, lampy a svietidlá môžete vďaka nemu zapnúť až na večer.
Okrem celkového osvetlenia je potrebné myslieť na čiastkové svietidlá. Do kuchyne by ste mali umiestniť tri druhy svietidiel:
- stropné svetlo
- osvetlenie pracovnej plochy
- svietidlá k jedálnemu stolu a barovému pultu (ak ho máte)
Nad stôl je ideálne umiestniť závesné svietidlo. Na dotvorenie atmosféry môžete okrem hlavného svetla využiť aj nástenné osvetlenie.
Na osvetlenie sporáku postačí digestor, ktorý má v sebe zabudované osvetlenie.
Na osvetlenie pracovnej plochy by nemalo slúžiť iba bodové osvetlenie, aby vám svetlo nevytváralo osvetlené kužele a medzi nimi tieň. Ideálnym riešením je v tomto prípade svietidlo umiestnené nad kuchynskou pracovnou doskou, spravidla zo spodnej strany horných skriniek. Veľmi praktické sú v súčasnosti obľúbené LED pásiky, ktoré sa montuje pod skrinky.
Svetlo z LED pásov sa výborne distribuuje, rovnomerne rozptyľuje, a preto pracovnú zónu v kuchyni osvetlí príjemne a dostačujúco. Okrem praktického využitia majú v kuchyni aj výraznú dekoračnú úlohu. Dokážu vyčariť želanú atmosféru, a preto sa používajú aj na osvetlenie priestorov vitrín či akýchkoľvek miest, ktoré chcete zvýrazniť.